Dieta kwaśniewskiego Przemyśl

Reguły diety optymalnej

Stronnicy diety doktora Jana Kwaśniewskiego ujmują ją mianem diety optymalnej, to znaczy z definicji bardzo dobrze ustabilizowanej a przy tym najwłaściwszej dla organizmu. Próbę diagnozy powinno się pozostawić każdemu osobiście. Należy zaś zapoznać zasady, na jakich opiera się dieta Kwaśniewskiego
W myśl jej wytycznych zakłada się jedzenie trzech dań codziennie złożonych zwłaszcza ze sporej ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego – masła, smalcu, tłustego mięsa wieprzowego z dodatkiem tłustych sosów, majonezu a także jaj oraz tłustych produktów nabiałowych, przykładowo serów. Bezlitośnie należy odrzucić słodycze, a zatem konsumowanie cukru, a także zawęzić spożywanie warzyw, owoców i węglowodanów. W wypadku tych ostatnich ilość konsumowana dziennie nie miałaby przekraczać 50 gramów. 
Przestrzegający tej diety piją mnóstwo niesłodzonych płynów – herbatki, kawy, rozcieńczonych bardzo soków owocowych i rzecz jasna tłustego mleka i śmietany. Do posiłków da się dorzucać orzechy lub nasiona słonecznika.
W ogóle autor diety preferuje tłuszcze zwierzęce nad roślinnymi. Wszelkie podroby mięsne, tłuste wędliny wieprzowe, na przykład salceson są jak w największym stopniu polecane.  Podobnie rzecz się ma z mięsem kaczki, gęsi czy mięsnymi galaretkami. Liczba spożytych jaj może przekroczyć cztery na dobę, ale już ziemniak powinien być wyłącznie jeden w postaci frytek smażonych na tłuszczu. 
Ta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa dieta ma kierować do straty wagi. Być może przyczynia się także do zmniejszenia zwiastunów poniektórych chorób.